“Tineri împotriva violenței”

0
490

Tineri impotriva violentei Educatie penitenciar Penitenciar tineri impotriva violentei Penitenciarul Ploiesti actiune educatie

Update La data de 25 martie 2016, 38 elevi de la Colegiul de Artă “Carmen Sylva” Ploiești, împreună cu d-na profesoară Popescu Gina Laura, au participat, la sediul Penitenciarului Ploiești, la dezbaterea interactivă “Tineri împotriva violenței”, organizată în cadrul proiectului comun realizat de Asociația “Compassion&Care”, în parteneriat cu Inspectoratul Județean de Poliție Prahova, Colegiul de Artă “Carmen Sylva” Ploiești și Penitenciarul Ploiești.

Cu această ocazie, elevii prezenți au discutat cu unsprezece persoane private de libertate clasificate în regim semideschis și cu psihologi din sectorul educație.

Temele abordate au vizat, în principal, identificarea factoriilor familiali, individuali și contextuali care au fost determinanți pentru săvârșirea infracțiunilor, precum și consecințele comiterii acestor infracțiuni.

Scopul activității l-a reprezentant formarea unei atitudini civice în rândul tinerilor, care să limiteze violenţa la nivel familial, prin expunerea modalităților prin care poate fi ajutată o persoană aflată într-o situație abuzivă și evidențierea aspectelor specifice fenomenului de violenţă intrafamilială.

Sursa: Administratia Nationala a Penitenciarelor – www.anp.gov.ro

Ţi-a plăcut acest articol? Abonează-te prin mail!

Lasă un răspuns